Aktualności
Relacja z otwarcia wystawy czasowej pt. Kobiety na »na zakręcie«. W cieniu historii
5 marca w opolskiej siedzibie Muzeum została otwarta nowa wystawa czasowa pt. Kobiety na »na zakręcie«. W cieniu historii, przygotowana przez Odział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
Gości przybyłych na wernisaż, powitała dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Muzeum. Wystawę przedstawiła jej współautorka – dr Joanna Hytrek-Hryciuk z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Wyjaśniając intrygujący tytuł wystawy, przypomniała ona że pochodzi on z twórczości Agnieszki Osieckiej, zastał zaś przez autorki wybrany ze względu na wyjątkową spójność z ideą ekspozycji. Jest nią zamiar przedstawienia sylwetek kobiet wyróżniających się w wielu dziedzinach życia w trudnym wieku XX, postaci odważnych i konsekwentnych, często mało znanych, nierzadko tragicznych z racji biegu historii: Janiny Karasiówny (m.in. jeńca Stalagu 344 Lamsdorf), Cywii Lubetkin, Marii Ossowskiej, Haliny Mikołajskiej, Ruty Czaplińskiej, Anny Gosławskiej-Lipińskiej, Grażyny Bacewicz, Krystyny Gryczełowskiej, Zofii Chądzyńskiej, Wandy Rutkiewicz, Mileny Rudnyckiej oraz Jadwigi Witkiewicz.
Dr Joanna Hytrek-Hryciuk zwróciła uwagę wszystkich na autorkę 12 barwnych portretów – wrocławska artystkę, Ewę Ciepielewską i technikę szablonową, w której się ona wyspecjalizowała w latach 80-tych XX w. jako opozycji do powszechnej estetyki PRL-u. Technika ta zwraca uwagę wszystkich oglądających prace. Nic na nich nie jest przypadkowe. Zarówno treść, jak i kolorystyka obok przesłania zawierają konkretne informacje. Przekonywała o tym podczas zwiedzania kurator wystawy, która opowiadając o poszczególnych postaciach, pomagała odczytać treść.
Ekspozycja Kobiety »na zakręcie«. W cieniu historii została zrealizowana w ramach prekursorskiego projektu badawczego Oddziału IPN we Wrocławiu o tym samym tytule, który ma służyć odkryciu i pokazaniu wyjątkowej roli kobiet w najważniejszych momentach historycznych najnowszych dziejów Polski.
Wystawę można oglądać do 27 marca.
Serdecznie zapraszamy, wstęp jest bezpłatny.