Relacja z obchodów 70 rocznicy przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf

6 października odbyła się uroczystość upamiętniająca 70 rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice). Obchody odbywały się pod honorowym patronatem Wojewody Opolskiego, Ryszarda Wilczyńskiego i Marszałka Województwa Opolskiego, Andrzeja Buły. Ich organizatorami byli: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Opolski Zarząd Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Więźniów Politycznych, Urząd Gminy w Łambinowicach, Stowarzyszenie Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz nasze Muzeum.

Obchody rozpoczęły się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego od otwarcia naszej wystawy czasowej pt. Koniec i początek. Powstańcy Warszawscy w niewoli niemieckiej. Ekspozycja przybliża los ok. 17 tys. uczestników Powstania Warszawskiego, którzy po jego upadku trafili do niemieckich obozów jenieckich. Przedstawia go od momentu złożenia przez nich broni poprzez pobyt w kolejnych obozach aż po odzyskanie wolności.

Uroczystość, jak co roku, uświetnili swoją obecnością Powstańcy Warszawscy – jeńcy Stalagu 344 Lamsdorf, którzy po otwarciu wystawy uczestniczyli w spotkaniach z opolską młodzieżą, dzieląc się z nią refleksjami na temat wojny i niewoli: Pani Barbara Lewandowska w Liceum nr III, a Pan Romuald Malinowski w Liceum nr II.

O godz. 16.00 rozpoczęła się uroczystość przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf. Ceremonię prowadził major Zbigniew Garboś z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu. Jako pierwsi głos zabrali Powstańcy Warszawscy: Pani Barbara Lewandowska i Pan Romuald Malinowski. Potem przemówienia okolicznościowe wygłosili: Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, dr Violetta Rezler-Wasielewska; Radca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jacek Polańczyk; Dyrektor Generalny Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Jerzy Kliszewski oraz członkowie Zarządu Województwa Opolskiego: Barbara Kamińska i Antoni Konopka. Następnie dr Violetta Rezler-Wasielewska wręczyła złote i srebrne medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Zostały one przyznane – przez Przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na wniosek Muzeum – osobom, które od wielu lat, z dużym zaangażowaniem współpracują z naszą placówką i otaczają opieką miejsce pamięci w Łambinowicach. Kolejnym elementem tej uroczystości był Apel Pamięci, przygotowany przez Kompanię Honorową z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. Po jego zakończeniu uczestnicy obchodów, wśród których byli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, delegacje organizacji kombatanckich, służb mundurowych, nauczyciele, harcerze, dzieci i młodzież z łambinowickich szkół oraz mieszkańcy, złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem.

Ostatnią częścią obchodów był spektakl teatralny pt. Przerzucane słowa w reżyserii Andrzeja Czernika i wykonaniu aktorów Teatru Eko Studio, zainspirowany jeniecką korespondencją „przez druty”, którą Powstańcy Warszawscy: kobiety i mężczyźni pisali do siebie w Stalagu 344 Lamsdorf. Spektakl odbył się w autentycznej scenerii, w odrestaurowanym baraku na terenie byłego Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf. Dzięki niebywałym tekstom dostarczył on oglądającym wielu wzruszeń i emocji. Następnie uczestnicy udali się na poczęstunek do siedziby Muzeum w Łambinowicach.

Patronat honorowy:
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego Opolski Urząd Wojewódzki
w Opolu

 

Patronat medialny:
Nowa Trybuna Opolska Radio Opole TVP Opole

 

wstecz