„Przejmujące świadectwo. Archiwum dr. Jana Robla” – relacja

Spotkanie planowane wcześniej na 17 września br. z myślą o rocznicy agresji Związku Radzieckiego na II RP – ostatecznie odbyło się 4 listopada br. Atmosfera obchodzonych w tym czasie Zaduszek w nie mniejszym jednak stopniu sprzyjała refleksji nad losami polskich oficerów jeńców zamordowanych wiosną 1940 r. przez NKWD.

Bohaterkami spotkania były Ewa Kowalska i Katarzyna Ziębik – badaczki z Instytutu Pamięci Narodowej, które w szerszym zespole podjęły się pracochłonnego zadania usystematyzowania i opracowania materiałów z Archiwum dr. Jana Zygmunta Robla. Celem zespołu, w którym pracowały, było nie tylko przepisanie i zredagowanie kopii przechowywanych w Krakowie oraz Warszawie, ale przede wszystkim – jak wyjaśniły same autorki – personalizacja dokumentów.

Badacze z IPN przeanalizowali ponad 280 kopert z materiałami znalezionymi w dołach katyńskich (każda taka koperta tożsama jest z konkretną osobą). Przypomnijmy, że w skrzyniach powierzonych przez Niemców zespołowi dr. Robla na kilka miesięcy było takich kopert około trzy tysiące. Jednak do tej pory nie ustalono, czy i gdzie przetrwały pozostałe materiały, przygotowane przez krakowskich naukowców jako kopie artefaktów, znalezionych przy szczątkach polskich oficerów w 1943 r. 

Nawet jednak nawet ta niewielka, zredagowana w IPN, część stanowi cenny przyczynek biograficzny do zbiorowego portretu ofiar zbrodni katyńskiej. Z pięciotomowej publikacji Gdy nieme groby przemawiają… Archiwum dr. Jana Zygmunta Robla wyłania się bowiem interesujący obraz złożony zarówno z elementów życia zawodowego i rodzinnego polskich jeńców, jak i fragmentów obozowej codzienności.

Spotkanie zwieńczyły pytania audytorium, m.in. o powojenne losy dr. Robla oraz miły gest ze strony gości – komplet ww. publikacji trafił do rąk dr. hab. Marka Białokura, opiekuna uczniów z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III w Opolu, z intencją wzbogacenia księgozbioru szkolnej biblioteki. Z kolei bohaterki spotkania obdarowane zostały egzemplarzami jednego z naszych ostatnich wydawnictw – katalogiem wystawy Kocham, do zobaczenia....

 

 

Slajd z przedmiotami osobistymi zamordowanych w Katyniu
Slajd z...
Uczestnicy spotkania 4.11 w CMJW
Uczestnicy...
Publikacja Instytut Pamięci Narodowej wśród publiczności
Publikacja Instytut...
Dr. Violetta Rezler-Wasielewska otwierajaca spotkanie
Dr. Violetta...
Prowadzące spotkanie podczas składania pamiatkowego podpisu
Prowadzące...
Przekazanie katalogu wystawy "Kocham, do zobaczenia"
Przekazanie...
Dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowego rozmawiajacy z Marią Matlachowską
Dr Piotr Stanek,...
Rozmowy po zakończeniu spotkania
Rozmowy po...
wstecz