Prolog słuchowiska „Tu byliśmy” już dostępny online

Prace nad jednym z kilku niełatwych zadań, które postawiliśmy przed sobą w ramach projektu „Pogłosy 1944. Z Warszawy do Lamsdorf” dobiegły końca. Toczyły się przy współudziale licznego grona specjalistów z sektora kultury – od scenarzysty i reżysera Andrzeja Celińskiego, poprzez aktorów scen śląskich i krakowskiej, po dźwiękowców i innych specjalistów od postprodukcji. Nad całością czuwała firma VidiFilm Alicji Schatton-Lubos.

Tytuł słuchowiska wprost nawiązuje do akcji społeczno-artystycznej „Tu byli”, która stanowiła w tym roku jeden z elementów projektu „Pogłosy 1944...”. Podobieństwo tkwi także w fabule, która rozgrywa się głównie w pociągu zmierzającym do Lamsdorf/Łambinowic (scenariusz rozpięty jest między dwoma planami czasowymi). To nie koniec zamierzonych zbieżności – w słuchowisku wykorzystano fragmenty koncertu skomponowanego przez Szymona Chylińskiego i wykonanego 6 października br. z okazji 80. rocznicy I transportu powstańców warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf w łambinowickim kościele.

Prócz prologu – dostępnego na stronie internetowej Muzeum oraz na platformie Spotify – przygotowaliśmy cztery odcinki z kontynuacją historii Wirty i jej przyjaciół z powstania warszawskiego. Tak, „Wirty”, bo to właśnie taki pseudonim przyjęła Barbara Lewandowska, 15-letnia sanitariuszka z oddziału „Barry”, której wspomnienia przymusowej podróży do Lamsdorf stały się kanwą scenariusza słuchowiska w części dotyczącej przeszłości.

W wyemitowanej pierwszej części (prologu) słuchowiska występują:

Wirta: Elżbieta Karkoszka
wnuczka Aga: Aleksandra Przybył
młoda Wirta: Magda Grąziowska
Panterka: Karolina Burek-Piasny
generał Bór-Komorowski: Zbigniew Wróbel
lektorka w pociągu: Katarzyna Gierszewska-Widota

Na koniec ważna uwaga techniczna: dialogi i rozbudowane efekty audio zostały nagrane w technologii binauralnej, potocznie nazywanej dźwiękiem 3D. W praktyce dzięki przestrzenności dobiegających z różnych stron dźwięków słuchacz odnosi bardziej realistyczne wrażenie towarzyszenia aktorom i niejako bycia razem z nimi.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pierwszą ok. 10-minutową częścią słuchowiska. Na naszej stronie lub na platformie Spotify.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach „Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju” (Inwestycja A2.5.1, KPO) oraz dofinansowaniu Samorządu Województwa Opolskiego.

 

Aktorki wcielające...
Pierwszy dzień...
Reżyser Andrzej...
Zespół aktorski...
Reżyser i aktorki...
Aktorzy wcielające...
wstecz