Aktualności
Profesor Wiesław Lesiuk. Portret naukowca i pedagoga – spotkanie z cyklu „Twarze Opola”
20 lutego (czwartek) o godz. 17.00 zapraszamy do muzeum w Opolu na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „Twarze Opola”, poświęcone prof. dr hab. Wiesławowi Lesiukowi, historykowi, wybitnemu śląskoznawcy i niemcoznawcy. Jego sylwetkę przedstawią prof. prof. Michał Lis, Edmund Nowak, Stanisław Senft i dr Czesław Wawrzyniak.
Prof. zw. dr hab. Wiesław Lesiuk (1943–2003) urodzony w Borysławiu historyk, autor ponad 500 publikacji o tematyce historyczno-politologicznej, wywarł duży wpływ na opolską naukę. W 1966 r. podjął pracę w Instytucie Śląskim w Opolu i kontynuował ją przez kolejnych 35 lat, dochodząc do funkcji dyrektora tej placówki (1996–2001). Od 2001 r. wykładał także w Instytucie Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego i w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji. Ponadto był mocno związany z Uniwersytetem Śląskim w Opawie, gdzie uhonorowano go tytułem doktora honoris causa. Za swoje osiągnięcia naukowe i pracę społeczną otrzymał liczne prestiżowe nagrody, w tym m.in. im. Wojciecha Korfantego, Karola Miarki, Juliusza Ligonia oraz Zygmunta Glogera, a także Nagrodę Miasta Opola oraz Nagrodę Wojewody Opolskiego. Profesor Wiesław Lesiuk uczestniczył również w działalności Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. W latach 1979–1980 był pracownikiem naukowym tej placówki, potem członkiem Komitetu Redakcyjnego „Łambinowickiego Rocznika Muzealnego”, wiceprzewodniczącym i następnie przewodniczącym Rady Muzeum.
Organizatorem cyklu jest pt. „Twarze Opola” jest Stowarzyszenie Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Kolejne spotkanie w ramach tego cyklu odbędzie się 20 marca br. i zostanie poświęcone Romanowi Kwaśniewskimu.
Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Opola.