„Pogłosy 1944...” – seminarium eksperckie z Maciejem Żemojcinem

W ramach projektu „Pogłosy 1944. Z Warszawy do Lamsdorf” 8 listopada br. Muzeum gościło grupę uczennic z Publicznego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu. Celem wizyty było seminarium z udziałem Macieja Żemojcina, artysty i producenta filmowego w jednej osobie, którego specjalizacją jest twórcze wykorzystanie technologii AI i AR w tworzeniu filmów fabularnych, seriali, dokumentów i instalacji wideo.

Część warsztatową seminarium poprzedziło wprowadzenie w tematykę projektu Pogłosy 1944...”, w trakcie którego dr Anna Czerner i dr Michał Jakubik przypomnieli młodzieży podstawowe fakty związane z wybuchem, przebiegiem i końcem powstania warszawskiego oraz przybliżyli jeniecki rozdział powstańczych biografii, szczególnie akcentując losy jeńców, którzy trafili do Stalagu 344 Lamsdorf. Prezentacja miała ponadto na celu przywołanie atmosfery tamtych wydarzeń w ich wymiarze psychospołecznym, a zwłaszcza emocjonalnym.

Następnie Maciej Żemojcin wyjaśnił istotę wspierania działań twórczych technologiami pozwalającymi na zaawansowaną wirtualizację obrazu, takimi, jak np. aplikacje bazujące na algorytmach AI. Nasz gość nakreślił także plan pracy, kierując uwagę uczestniczek seminarium na konkretne zadania do wykonania w terenie, tj. w trzech konkretnych lokacjach Łambinowic: na stacji kolejowej, u zbiegu ulic Obozowej i Muzealnej oraz pośród poobozowych reliktów Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf.

Po powrocie do Muzeum uczennice wykorzystując wykonane samodzielnie zdjęcia oraz skany 3D oraz archiwalne fotografie ze zbiorów Muzeum, pod okiem eksperta pracowały m.in. nad remasteringiem zdjęć i finalnie ich montażem z użyciem aplikacji AI i programów graficznych. Efektem warsztatów są materiały wideo – po jednym z każdej ww. lokacji. Planowana jest ich publikacja, jednak po dopracowaniu.

To nie koniec naszej współpracy z podopiecznymi opolskiej szkoły plastycznej – realizowany obecnie projekt przewiduje powstanie instalacji artystycznej inspirowanej drogą powstańców warszawskich do obozu Lamsdorf. O postępach prac będziemy informować.

Działanie, realizowane w ramach projektu „Pogłosy 1944. Z Warszawy do Lamsdorf”, sfinansowano ze środków Krajowego Planu Odbudowy – inwestycja A2.5.1. „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju” oraz dofinansowaniu Samorządu Województwa Opolskiego.

Seminarium z...
Seminarium z...
Seminarium z...
Seminarium z...
Seminarium z...
wstecz