Aktualności
Poezja na „Łambinowickim Spotkaniu Muzealnym”
Przed kilkoma dniami ukazał się drukiem kolejny, trzeci już zbiór wierszy – Ocalone. Antologia wierszy przeciw wojnie. Został wydany przez Muzeum z intencją przestrogi przed skutkami konfliktów zbrojnych i totalitaryzmów. Od swoich poprzedników różni się tym, że spośród trzydziestu trzech zebranych w nim autorów, tylko garstka osobiście doświadczyła wojennej przemocy. To jedna z oznak końca ery świadków historii.
Nie jesteśmy jednak całkiem bezbronni wobec upływu czasu. Pisze o tym na okładce książki Tomasz Różycki, poeta i eseista, któremu przypadło trudne zadanie wyboru utworów: „Wiersze nie cofną cierpienia i nie zatrzymają okrucieństwa. Nie ocalą nikogo przed śmiercią. Mogą jednak sprawić, że ofiary i bohaterowie nie pozostaną nienazwani. Mogą ponieść ich imiona poprzez czas, ocalić przed nicością”. Tomik Ocalone działa zatem w przestrzeni wyobraźni, czułego współodczuwania i estetycznej wrażliwości. Jak przystało na poezję.
Nastrój kreowany słowem rezonuje z fotografiami autorstwa Sławoja Dubiela, dokumenującymi ślady obozowej przeszłości Łambinowic. Całość tchnie intymnością – rzadko spotykany otwarty grzbiet książki, zszyty jedynie czarną nicią, współgra z ascetyczną okładką i wyszukanym papierem. Przemyślane detale zachęcają, by tomik brać często do ręki, czyniąc z niego wiernego towarzysza chwil wyrwanych prozaicznej codzienności. Można go nabyć w obu siedzibach Muzeum oraz tu: https://bit.ly/3UKFVyA
Prezentacji publikacji poświęcona będzie kwietniowa odsłona „Łambinowickich Spotkań Muzealnych”. Wydarzenie rozpocznie się 20 kwietnia o godz. 17.00 w Muzeum przy ul. Muzealnej 4.
Serdecznie zapraszamy!