Aktualności
Otwarcie wystawy czasowej pt. Wolność i zniewolenie
29 października (środa) o godz. 17.00 w opolskiej siedzibie muzeum rozpocznie się otwarcie najnowszej wystawy czasowej pt. Wolność i zniewolenie, przygotowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.
Ideą wystawy jest zobrazowanie przez autorów prac ważnych haseł-symboli: wolności i zniewolenia. W założeniu kuratora wystawa ma charakter międzynarodowy, by z perspektywy różnych kultur, poprzez wielość form zaprezentować obecność tych kluczowych pojęć w świadomości jej uczestników. Stąd różnorodność interpretacji, bogactwo odniesień oraz postaw twórczych, zarówno w aspekcie historycznym, osobistym, symbolicznym, jak również współczesnym. Wszystkie stanowią o jakości ekspozycji.
Wystawa ma charakter interdyscyplinarny – ponad dwudziestu artystów wypowiada się poprzez różne formy: klasyczne (rzeźba, malarstwo, rysunek) i współczesne (cyfrowe). W tym zakresie kurator wystawy pozostawił dużą Niezależność i Wolność wyrazu. Zniewalać i ograniczać mogą jedynie wymagania formatowe i niewielka przestrzeń ekspozycji oraz powaga i charakter miejsca, w którym wystawa się odbywa.
Edward Syty
Hasłami jesiennej wystawy zorganizowanej przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu są wolność i zniewolenie. Profil i specyfika muzeum narzucają charakterystyczny sposób myślenia o tych kategoriach. Z jednej strony automatycznie przywołujemy kontekst wojny, agresji, niewoli, z drugiej – pokoju, wyzwolenia czy swobody istnienia. Prezentowane dzieła, dzięki oryginalności i klasie swoich twórców, wymykają się jednak tak prostej kategoryzacji. Wolność i zniewolenie nabierają nie tyle różnych odcieni (bo zawsze znaczą to samo), co ich kontekst bywa inny: mniej lub bardziej tragiczny, wiążący się z zapachem krwi i prochu bądź powiewem świeżej, wiosennej bryzy, albo przeczuciem, że możemy wszystko.
Kazimierz S. Ożóg
Podczas wernisażu możliwy będzie zakup katalogu wystawy. Wystawę można zwiedzać do 25 listopada 2014 r. Wstęp bezpłatny. Zapraszamy!
Projekt został dofinansowany z budżetu województwa opolskiego