Opolskie lata kardynała Bolesława Kominka

28 lutego (czwartek), o godz. 18.00 zapraszamy do opolskiej siedziby muzeum na spotkanie pt. Opolskie lata kardynała Bolesława Kominka z udziałem prof. dr hab. Danuty Kisielewicz i ks. dr hab. Andrzeja Hanicha. Przedsięwzięcie to odbędzie się w ramach nowego cyklu kulturalnego pt. "Twarze Opola".

Bolesław Kominek (1903-1974), arcybiskup metropolita wrocławski w latach 1972-1974, kardynał od 1973 r., który trwale wpisał się w historię polsko-niemieckiego pojednania jako inicjator i autor słynnego listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 r. Spotkanie poświęcone jest interesującemu etapowi życia kardynała B. Kominka - jego pracy na Śląsku Opolskim w latach 1945-1951. Obok tworzenia podstaw przyszłej diecezji opolskiej od początku interesował się on historią regionu, w tym też dziejami obozów w Lamsdorf/Łambinowicach. Potwierdził to udziałem w uroczystościach religijno-patriotycznych na miejscu masowych mogił jeńców radzieckich w 1945/46 r. Wypowiadał się także o Obozie Pracy w Łambinowicach (1945-1946), interweniując u władz w obronie osób tam przetrzymywanych.

Te i inne przykłady z życia kardynała B. Kominka, które składają się na postać wybitnej postaci Kościoła i prekursora polsko-niemieckiego pojednania, przedstawi ks. dr hab. Andrzej Hanich, autor książek: Ksiądz infułat Bolesław Kominek, administrator apostolski Śląska Opolskiego (1945-1951) i Ksiądz infułat Bolesław Kominek, administrator apostolski Śląska Opolskiego (1945-1951) oraz Wspomnienia i dokumenty pastoralne pierwszego administratora apostolskiego Śląska Opolskiego (1945-1951). Spotkanie poprowadzi natomiast prof. dr hab. Danuta Kisielewicz (Uniwersytet Opolski). Wprowadzeniem będzie prezentacja wywiadu z ks. Janem Kruciną, wieloletnim sekretarzem kardynała Bolesława Kominka.

Spotkanie odbywa się w ramach nowego cyklu kulturalnego naszego muzeum pt. "Twarze Opola". Jego ideą jest prezentacja sylwetek wybitnych Opolan, ludzi kultury, sztuki i nauki, którzy poprzez swoją działalność związani byli lub są z miastem i naszym muzeum. O ich pasji, działalności społecznikowskiej i dbałości o kulturę pamięci w regionie dyskutować będą eksperci z różnych dziedzin wiedzy, współpracownicy i najbliżsi. Następne spotkanie już 15 marca.


Serdecznie zapraszamy!

wstecz