Opolskie lata kardynała Bolesława Kominka

28 lutego (czwartek) w opolskiej siedzibie muzeum spotkało się 35 osób zainteresowanych opolskim etapem życia kardynała Bolesława Kominka - męża stanu i wybitnej postaci Kościoła katolickiego w Polsce. O jego dokonaniach w czasie posługi na Śląsku Opolskim, trudnościach związanych z integracją lokalnej społeczności, wreszcie o związkach z muzeum opowiedzieli ks.dr hab. Andrzej Hanich, prof. dr hab. Danuta Kisielewicz, ks. prof. dr hab. Jan Krucina i dr Renata Kobylarz-Buła.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska, przybliżając ideę nowego cyklu kulturalnego "Twarze Opola", w ramach którego ono się odbyło. Związek ks. Bolesława Kominka, administratora apostolskiego Śląska Opolskiego z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu przedstawiła zastępca dyrektora tej placówki dr Renata Kobylarz-Buła. Wskazała przy tym na dwa punkty styczne, tj. przewodniczenie przez B. Kominka uroczystościom pogrzebowym na terenie masowych grobów jeńców radzieckich oraz interweniowanie w obronie miejscowej ludności niemieckiej, także tej osadzonej w łambinowickim obozie pracy. O pierwszym z tych wydarzeń przypomina kilkuminutowy dokument nakręcony w drugiej połowie 1945 r. i w styczniu 1946 r. w Łambinowicach, który zebrani mieli okazję zobaczyć.

O tym drugim doświadczeniu ks. B. Kominka opowiedział jego wieloletni, najbliższy współpracownik ks. prof. dr hab. Jan Krucina. Wywiad z nim, utrwalony kilka dni wcześniej, został odtworzony w trakcie spotkania. Ksiądz J.Krucina podkreślił w nim ważną rolę opolskich lat służby późniejszego arcybiskupa wrocławskiego i kardynała. Jego zdaniem to właśnie w Opolu rozpoczęła się droga Bolesław Kominka ku pojednaniu między Polakami a Niemcami, wyrażonemu 20 lat później w słynnym orędziu biskupów polskich do biskupów niemieckich.

Dalszą część spotkania poprowadziła prof. dr hab. Danuta Kisielewicz. Zaprezentowała ona sylwetkę i dorobek naukowy kolejnego prelegenta: ks. dr hab. Andrzej Hanicha, który jest autorem książek: Ksiądz infułat Bolesław Kominek, administrator apostolski Śląska Opolskiego (1945-1951) oraz Wspomnienia i dokumenty pastoralne pierwszego administratora apostolskiego Śląska Opolskiego (1945-1951). Ten znawca sytuacji opolskiego Kościoła po II wojnie światowej ukazał aktywną działalność ks. Bolesława Kominka w latach 1945-1951. Jej istotą było, jak podkreślił, dbanie o wszystkich wiernych niezależnie od ich pochodzenia oraz integrowanie ludności. Prezentując systematyczną, codzienną pracę ks. B. Kominka, zwrócił uwagę na jego rolę w kształtowaniu przyszłej diecezji opolskiej. Przypomniał także, że jego odwaga i wierność Kościołowi niepokoiły ówczesne władze na tyle, iż w 1951 r. został zmuszony do opuszczenia Opola.

Po wystąpieniu ks. dr hab. A. Hanicha odbyła się krótka dyskusja, w której udział wzięli m.in. Ryszard Emmerling i prof. dr hab. D. Kisielewicz.

wstecz