Aktualności
O suśle na „Łambinowickim Spotkaniu Muzealnym” – relacja
W środowe popołudnie, 4 grudnia br., w siedzibie Muzeum w Łambinowicach odbyło się bardzo ciekawe wydarzenie inspirowane, jak zawsze w przypadku tego „Łambinowickich Spotkań Muzealnych”, historią naszego Miejsca Pamięci. Tym razem gościem Muzeum był Daniel Podobiński, regularnie z nami współpracujący lider społeczny związany ze Stowarzyszeniem „Partnerstwo Borów Niemodlińskich”. Tytuł spotkania brzmiał: „Wyjęty spod prawa. Suseł na poligonie wojskowym Lamsdorf”.
Spotkanie otworzyła dyrektor Muzeum, dr Violetta Rezler-Wasielewska. Prelegent przeniósł zaś gości w świat przyrody, jaka od zawsze była nieodłączną częścią terenów, na których od II poł. XIX w. istniał pruski, a potem niemiecki poligon wojskowy, na nim zaś obozy – dla jeńców, jak i, na znacznie mniejszą skalę, dla ludności cywilnej. Zwierzęcym bohaterem prelekcji był natomiast suseł moręgowany – gatunek, który chociaż masowo występował w tym rejonie, to całkowicie wyginął po II wojnie światowej.
Daniel Podpobiński objaśnił cechy charakterystyczne gatunku oraz jak zmieniały się warunki życia susłów na terenie poligonu, a także jak i dlaczego były przez władze poligonu tępione, również przy użyciu nauki. Prelekcji towarzyszyła ciekawa prezentacja, pokazująca to ciekawe zwierzę, którego szkodliwe działanie jest dzisiaj przez naukowców dementowane i którego reintrodukcję prowadzi się w nieodległym Kamieniu Śląskim. Wykład zakończyły informacje o żyjącym obecnie w Łambinowicach niewielkim gryzoniu: popielicy szarej. Jej populacja także poddawana jest sukcesywnej introdukcji. Dla odmiany – głównie w północno-zachodniej Polsce.
Gdy gość zakończył swe wystąpienie, pozostała z nami uniwersalna refleksja, iż historia susła moręgowanego i popielicy to doskonały przykład tego, jak działalność człowieka wpływa na przyrodę. Dobrze jest jednak wiedzieć, że dzięki zaangażowaniu przyrodników i pasjonatów istnieje nadzieja, że oba te gatunki na dobre zadomowią się w naturalnym środowisku.
Oficjalną część spotkania zamknęła dr Violetta Rezler-Wasielewska, zapraszając zgromadzonych na kontynuację cyklu muzealnego w przyszłym roku (spotkamy się po raz pierwszy 5 marca 2025 r.). Dyrektor Muzeum ponowiła ponadto wyrażoną w mediach prośbę o zachowanie czujności i pomoc w związku z aktami kradzieży i dewastacji w okolicy Pomnika Martyrologii Jeńców Wojennych i przyległej doń nekropolii.