Nowe nabytki Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu

W minionym roku nasz zbiór muzealiów wzbogacił się o kolejne, interesujące pamiątki związane przede wszystkim z funkcjonowaniem niemieckich obozów jenieckich,  zlokalizowanych na terenie III Rzeszy i krajów okupowanych.

Większość pamiątek została przekazana Muzeum w formie daru, przez osoby prywatne, najczęściej krewnych byłych jeńców obozów Wehrmachtu. Przez dziesięciolecia znajdowały się one w rękach prywatnych stanowiąc część rodzinnej historii. Dlatego też przedstawiają dla darczyńców dużą wartość sentymentalną. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje zbiór korespondencji wysyłanej przez jeńców polskich przetrzymywanych zarówno w stalagach, jak i w oflagach do Zofii Stryczyńskiej, pełniącej wówczas rolę „mateczki wojennej” – osoby, która z własnej inicjatywy niosła przebywającym w niewoli żołnierzom pocieszenie, a nierzadko również realną pomoc w postaci przesyłanych do obozów paczek żywnościowych. Zbiór ten, na który składają się 124 listy i karty pisane na oficjalnych drukach niemieckich, po śmierci Zofii Stryczyńskiej do muzeum przekazała jej córka, Urszula Jernajczyk.

W podobny sposób wzbogacona została muzealna kolekcja grafiki. Jedenaście portretowych miniatur, na których przetrzymywany w Oflagu VII A Murnau kpt. art. Stanisław Buntner uwiecznił kolegów-jeńców, przez wiele lat zdobiło ściany opolskiego mieszkania jego córki, Danuty Gumińskiej. W czerwcu 2013 r. zdecydowała się ona przekazać dzieła Ojca pod opiekę naszego Muzeum, wyrażając jednocześnie nadzieję, że być może znajdzie się ktoś, kto na bezimiennych portretach rozpozna bliską osobę, uwiecznioną ręką Stanisława Buntnera.

Jan Mystkowski, syn por. Andrzeja Mystkowskiego, jeńca oflagów II B Arnswalde oraz II D Gross Born, zdecydował się przekazać Muzeum w darze wyjątkową szkatułkę. Została ona wykonana na prośbę Andrzeja Mystkowskiego, w jednym z obozów przez kolegę-jeńca. Na wieku widnieje monogram „KM”, inicjały Krystyny Mystkowskiej, żony Andrzeja, dla której szkatułkę wykonano. Przez lata przedmiot stanowił rodzinną pamiątkę oraz dowód małżeńskiej miłości – dziś stanowi cenny eksponat Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu

Muzealny zasób filatelistyczny został wzbogacony również o kilka kolejnych kart pocztowych z okresu I Wojny Światowej. Są wśród nich widokówki, które ukazują m.in. wizytację delegatów Komitetu Czerwonego Krzyża w jednym z obozów jenieckich oraz bibliotekę obozową w Ohrdruf.

Liczebność zasobu filatelistycznego została powiększona w ubiegłym roku również w wyniku dokonanego zakupu. Na szczególną uwagę zasługuje zbiór „Losy Polaków 1939–1945”. Składa się nań 160 walorów filatelistycznych ściśle związanych z okresem II wojny światowej. Obok przesyłek pocztowych nadawanych z niemieckich obozów jenieckich, występują tu, wyjątkowo cenne listy pisane przez oficerów Wojska Polskiego, przetrzymywanych w obozach specjalnych NKWD w Starobielsku czy Ostaszkowie. Ponadto w skład zbioru wchodzą również przesyłki poczty polowej, listy z obozów internowania w Rumunii i na Węgrzech, z niemieckich więzień (Pawiak) oraz obozów koncentracyjnych (m.in. Auschwitz, Majdanek).

W 2013 r. Muzeum pozyskało także obiekty związane z upamiętnieniem wydarzeń i obiektów historycznych. Interesujące grafiki, m.in. portret żołnierza, podarował placówce Zygmunt Moryto, opolski artysta.

Systematyczna praca kilku pokoleń naszych muzealników zaowocowała utworzeniem jednego z najcenniejszych i największych zbiorów w Polsce dotyczących jeńców wojennych, głównie z lat II wojny światowej. Zaangażowanie w tę pracę nie słabnie, a zbiory wciąż są uzupełniane i wzbogacane o kolejne cenne eksponaty.

wstecz