Aktualności
Noc Kultury 24’ – relacja
W tym roku nasz udział w opolskiej Nocy Kultury upłynął pod znakiem archeologii. Asumptem do tego był zbiegający się z terminem wydarzenia finał trwającego od dwóch lat projektu badawczego „Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach”.
Kulminacyjnym punktem przygotowanego przez Muzeum programu było otwarcie wystawy „Lamsdorf/Łambinowice. Archeologia miejsca pamięci”. W rolach gospodarzy ekspozycji i przewodników po niej wystąpili uczestnicy projektu: dyr. Muzeum, dr Violetta Rezler-Wasielewska oraz prof. Michał Pawleta z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – obok dr. Dawida Kobiałki i dr. Kamila Karskiego – twórca wystawy.
Sporym zainteresowaniem cieszyły się towarzyszące ekspozycji warsztaty archeologiczne pod hasłem Co tu się wydarzyło?! Prowadził je prof. Michał Pawleta w asyście zastępczyni dyrektor Muzeum dr Renaty Kobylarz-Buły oraz Anny Chłądzyńskiej-Gądek, na co dzień odpowiedzialnej za public relations, ale legitymującej się przy tym wykształceniem archeologicznym. Uczestniczące w trzech turach warsztatowych dzieci, najpierw wysłuchały ilustrowanej opowieści o tajemnicach archeologii, by potem samodzielnie już dokonywać „odkryć” w dwóch zintegrowanych z wystawą quasi-wykopach archeologicznych. Kropką nad „i” było oczyszczenie wydobytego artefaktu i wypełnienie metryczki. Można było ponadto obejrzeć poświęcony projektowi archeologicznemu film dokumentalny w reżyserii Daniela Frymarka, a także wziąć udział w Wyzwaniu sensorycznym „Dotknij przeszłości”.
Piątkową Noc Kultury oceniamy w naszym Muzeum jako udaną. Odwiedziło nas sporo gości, a wielu podzieliło się z nami bardzo pozytywnymi komentarzami o tym, co widzieli i czego doświadczyli