Nagroda im. Karola Miarki dla Pani Róży Bednorz

Z ogromną przyjemnością informujemy, że wśród tegorocznych laureatów Nagrody im. Karola Miarki jest Pani Róża Bednorz, historyk, dziennikarka, działaczka społeczna, a dla nas przede wszystkim - długoletni pracownik, dziś już na emeryturze, naszego Muzeum i w dalszym ciągu członek Komitetu Redakcyjnego "Łambinowickiego Rocznika Muzealnego", osoba wyjątkowa, ujmująca wszystkich w swoim otoczeniu mądrością i dużym ciepłem.

Róża Bednorz przez całe życie związana była ze Śląskiem. Z pewnością jednak należy do grona tych nielicznych osób, których całokształt dokonań na gruncie naukowym i w pracy społecznej można określić jako niezwykle wartościowy, a zarazem stanowiący przykład niewyczerpanych pokładów i możliwości propagowania bogactwa śląskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i poza jego granicami.

Wielotorowość profesji podejmowanych przez Różę Bednorz, dla których wspólnych mianownikiem pozostawały zawsze poszanowanie dla narodowej i europejskiej historii i kultury, nierozłącznie związanych ze śląską tradycją, kształtowała się z racji miejsca urodzenia oraz wychowania w duchu wartości uniwersalnych. Zainteresowania te znalazły przełożenie w pracy zawodowej - dziennikarskiej, publicystycznej i naukowej oraz godnej najwyższego uznania działalności społecznej.

W 1966 r. została uhonorowana Odznaką Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Nie sposób nie zwrócić uwagi na publikacje Róży Bednorz, m.in. Lamsadorf/Łambinowice. Zbrodnie, cierpienia, pamięć (1981), stanowiącą międzypokoleniowy przekaz nt. historii łambinowickiego kompleksu obozów jenieckich, zawierającą również nakaz kultywowania pamięci o wydarzeniach z przeszłości. Róża Bednorz, długoletni pracownik naszego muzeum zajmowała się również problematyką szeroko pojętej pomocy humanitarnej dla polskich jeńców wojennych. Wyniki badań w tym temacie opublikowała w książce: Aby mogli przetrwać. Pomoc dla polskich jeńców wojennych w niewoli Wehrmachtu 1939-1945 (1989). Wiele miejsca poświęciła również badaniom obecności żołnierzy francuskich na Śląsku, których efekty zaprezentowała w publikacji Żołnierze francuscy na ziemi śląskiej (1994). Tło historyczne, związane z bolesnymi doświadczeniami II wojny światowej, towarzyszyło również przygotowanemu przez Różę Bednorz tomikowi poezji jenieckiej Drut opasał w krąg. Antologia poezji jenieckiej z lat 1939-1945 (1984), za który została uhonorowana w 1985 r. Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki. Niewątpliwym osiągnięciem była również promocja wystawy Z tragicznej przeszłości ku pojednaniu i przyjaźni. Polscy żołnierze w niemieckiej i radzieckiej niewoli 1939-1945 (Niemcy 1995), stanowiąca doskonały przykład przełamywania barier w pytaniach o wspólną, niejednokrotnie bolesną, historię.

W uznaniu zasług Róża Bednorz została dotychczas uhonorowana m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1972), Odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" (1979) oraz Nagrodą im. ks. Aleksandra Skowrońskiego za osiągnięcia twórcze i działalność społeczną wzbogacającą dorobek kulturalny regionu i kraju (1990).

wstecz