„Na szlaku pamięci”. Relacja ze spotkania w Kluczborku

W sobotę, 7 września, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia”, w Kluczborku odbyło się wyjątkowe wydarzenie Na szlaku pamięci. Jednym z punktów programu był wykład dra Piotra Stanka, kierownika Działu Naukowego CMJW, który przybliżył historię obozów jenieckich działających w okolicach Kluczborka – Oflagu VIII A i Ilagu VIII/Z Kreuzburg oraz Stalagu Luft 7 Bankau.

Podczas prelekcji, która miała miejsce w Muzeum im. Jana Dzierżona, a została zorganizowana przez kluczborskie Stowarzyszenie Klucz do Rozwoju, dr Piotr Stanek przedstawił słuchaczom opowieść o losach polskich i francuskich oficerów oraz internowanych cywilów, głównie Brytyjczyków, którzy przebywali w oflagu utworzonym w monumentalnym, klasycystycznym budynku dawnego Zakładu dla Ubogich (znajduje się on w pobliżu muzeum) w Kluczborku.

Spotkanie w muzeum nie zakończyło się na części teoretycznej. Po wykładzie uczestnicy udali się na spacer, aby obejrzeć obiekt. Następnie zaś wyruszyli na wycieczkę rowerową na teren byłego obozu dla lotników w Bąkowie i tam dr Piotr Stanek przedstawił szczegółowe informacje o Stalagu Luft 7 Bankau, obozie przeznaczonym dla brytyjskich lotników z Królewskich Sił Powietrznych i jeńców radzieckich.

Wydarzenie Na szlaku pamięci, w którym uczestniczyła także dyrektor Muzeum, dr Violetta Rezler-Wasielewska, nie tylko umożliwiło uczestników głębsze poznanie lokalnej historii i ważnych wydarzeń związanych z Kluczborkiem i jego okolicami, ale – dzięki wizycie w miejscach związanych z dawnymi obozami jenieckimi – było okazją do gestów pamięci: uprzątnięcia miejsca upamiętnienia oraz postawienia symbolicznego światła.

 

Kierunkowskaz...
Spotkanie pt. "Na...
Symboliczne...
Doktor Piotr Stanek...
Tablica...
Uczestnicy...
wstecz