Aktualności
Modlitwa Pokoju. Relacja z wydarzenia
Wczoraj (1 września), w rocznicę wybuchu II wojny światowej, już po raz kolejny w łambinowickim kościele parafialnym miał miejsce wyjątkowy koncert – Modlitwa pokoju.
Przed jego rozpoczęciem, o godz. 11.00, Elżbieta Góra, kierownik Działu Zbiorów i Konserwacji, złożyła kwiaty pod pomnikem Martyrologii Jeńców Wojennych. W symbolicznym upamiętnieniu 85. rocznicy ataku III Rzeszy na Polskę wzięli udział również nauczyciele i uczniowie ze szkół w Łambinowicach, Bielicach i Jasienicy Dolnej, a także Jolanta Mierzyńska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Łambinowicach.
O godz. 17.00 przenieśliśmy się do kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Modlitwę Pokoju rozpoczął gospodarz miejsca, proboszcz ks. Piotr Bałos, witając licznie przybyłych gości oraz dziękując organizatorom. Kolejno głos zabrali ks. bp Paweł Stobrawa, zastępujący ks. bpa Andrzeja Czaję, który objął wydarzenie patronatem honorowym oraz Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych – dr Violetta Rezler-Wasielewska.
Następnie rozbrzmiała muzyka. Podczas koncertu wystąpił męski zespół wokalny Kairos pod dyrekcją Borysa Somerschafa. Ensemble zaprezentował muzykę różnych kręgów, począwszy od średniowiecznej muzyki polskiej, związanej z obrzędami religijnymi, przez śpiewy cerkiewne, aż po muzykę ormiańską, gruzińską czy grecką. Jako ostatni utwór Kairos wykonał Modlitwę obozową, która towarzyszy spotkaniom rocznicowym organizowanym przez Muzeum. Cały koncert utrzymany był w refleksyjnej atmosferze, która kierowała myśli słuchaczy ku tematyce tego wieczoru – ofiarom II wojny światowej, współczesnych konfliktów zbrojnych, ale też ogromnej potrzebie pokoju.
Po zakończonym koncercie uczestnicy udali się na otwarcie wystawy pt. Porządek i Zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech do siedziby CMJW w Łambinowicach, której tematykę przybliżył Dominik Hadas z Działu Edukacji i Wystaw.
Przypomnijmy, że ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających do 28 lutego 2025 r.