
Aktualności
„Łambinowicki Rocznik Muzealny”. Zachęcamy do lektury 44. tomu!
W roku 2021, za który ukazał się kolejny tom periodyku naukowego Muzeum, odbyły się XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio, rozegrano także turniej o mistrzostwo Europy w piłce nożnej mężczyzn. Wydarzenia te wpłynęły na decyzję zespołu redakcyjnego „Łambinowickiego Rocznika Muzealnego”, by sport stał się tematem przewodnim tomu 44.
Autorzy artykułów opublikowanych w najnowszym tomie, który ukazał się w wersji papierowej i elektronicznej, skupili się na życiu sportowym w obozach jenieckich w latach II wojny światowej. Interesującym wprowadzeniem to lektury tomu jest artykuł dr Anny Czerner, która zastanawia się w nim nad źródłem chęci i siły jeńców do zajęć sportowych. Z kolei prof. Anna Matuchniak-Mystkowska zwraca uwagę na sferę przenikania sportu do innych obszarów jenieckiego życia – mianowicie sztuki. Doktor Jan Daniluk podejmuje natomiast próbę sformułowania syntetycznego obrazu aktywności sportowej jeńców państw zachodnich. Dla kolejnych autorów przedmiotem badań stały się: dra Kamila Webera – jeniecka prasa, Marii Buli – kronika Wojskowego Klubu Sportowego „Lwów” w Oflagu II C Woldenberg, a Moniki Sobczak – działalność gimnastyków w Oflagu VI B Dössel. Zaś jenieckie losy polskich sportowców w obozach Wehrmachtu i NKWD przeanalizowali prof. Renata Urban oraz Kacper Ciesielski.
Redaktorami tomu są dr Violetta Rezler-Wasielewska i dr Kamil Weber. Recenzji wydawniczej podjął się dr hab. Ryszard Wryk, historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się m.in. w dziejach polskiego sportu w latach II wojny światowej.
Zachęcamy do lektury.