
Aktualności
Korespondencja por. Janusza Tymowskiego
Zbiory Muzeum wzbogaciła niewielka, jednak niezwykle interesująca kolekcja, zawierająca korespondencję jeniecką por. Janusza Tymowskiego oraz list napisany podczas powstania warszawskiego.
Porucznik Janusz Tymowski (1902–1992), pseudonim „Ernest” i „Jaworski” z wykształcenia był inżynierem, z doświadczeniem pracy w polskich fabrykach broni, które wykorzystywał w czasie II wojny światowej. Był m.in. szefem Wydziału Broni w Biurze Przemysłu Wojennego Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Po upadku powstania warszawskiego trafił do Stalagu 344 Lamsdorf, a następnie do Oflagu II D Gross-Born. Po odzyskaniu wolności w 1945 r. prowadził dział szkolenia zawodowego dla tzw. dipisów w zachodniej strefie okupacyjnej Niemiec i uczestniczył m.in. w poszukiwaniach zaginionych PCK. W kraju piastował szereg odpowiedzialnych funkcji w przemyśle, a w latach 1952–1972 był pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej.
W kolekcji jest list napisany przez kpt. Zygmunta Okołów-Podhorskiego, który w październiku 1944 r. otrzymała Maria Tymowska, żona Tymowskiego. Zaczyna się on od słów: Z polecenia męża Szanownej Pani, a mojego kolegi Janusza, przypadła mi ciężka rola zawiadomienia Jej, że mąż Pani odmaszerował do oflagu we czwartek po kapitulacji […]. Ponadto kolekcja zawiera trzy jenieckie listowniki i trzy jenieckie karty pocztowe z Oflagu II D Gross-Born. Oto fragment z 28 grudnia 1944 r.: Kompanów w baraku mam b. miłych. Czytają, uczą się, nikt nikomu nie zawadza, dużo serca od nich doznałem, ale zresztą cały czas na ludzi narzekać nie mogę. Z W-wy wyszedłem mając swój tylko krawat i wiatrówkę, a dostałem i buty i parę zmian bielizny i płaszcz skórzany itd.
Rodzinne pamiątki podarował nam Jarosław Tymowski, syn porucznika. Serdecznie dziękujemy!