Kongres miejsc pamięci jenieckiej – zaproszenie

Zbliża się wydarzenie, na które długo czekaliśmy i planowaliśmy w ramach opracowywania strategii ochrony pamięci o niewoli oraz jej popularyzacji. „Kongres Miejsc Pamięci Jenieckiej: dziedzictwo i strategie dla przyszłości” odbędzie się w formule hybrydowej 15 listopada br. w Warszawie, w godz. 9.00–16.00. Obok Muzeum, które działa tu także jako lider Sieci „Liga Pamięci Jenieckiej”, będącej współorganizatorem, jest nim także Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS.

Zasadniczym celem kongresu jest sieciowanie, tj. inicjowanie i wzmacnianie współpracy w gronie opiekunów miejsc pamięci jenieckiej oraz osób i instytucji zewnętrznych, które z różnych względów zainteresowane są ochroną i promocją miejsc po obozach jenieckich. Program skonstruowaliśmy tak, by w możliwie wyczerpujący sposób ująć większość kwestii, które mogą stanowić płaszczyznę owej współpracy.

Prócz samych członków Sieci „Liga Pamięci Jenieckiej” wystąpią specjaliści zajmujący się m.in.: zarządzaniem w muzealnictwie, innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, prawem humanitarnym, wojskowością czy współpracą z samorządami. Po pięciu panelach tematycznych przewidziana jest dyskusja panelowo-plenarna. Nasze Muzeum podczas Kongresu aktywnie reprezentować będą: dr Violetta Rezler-Wasielewska, dr Renata Kobylarz-Buła oraz dr Piotr Stanek, a także grono pracowników – w rolach słuchaczy.

Zachęcamy do udziału! Na uniwersytecie bądź online: zgłoszenia udziału należy dokonać tutaj: https://swps.pl/my-uniwersytet/aktualnosci/konferencje-i-seminaria/35998-kongres-miejsc-pamieci-jenieckiej-dziedzictwo-i-strategie-dla-przyszlosci.

Z uwagi na międzynarodowy charakter Kongresu, zapewnione będzie tłumaczenie symultaniczne (w j. polskim i angielskim). Działa także angielskojęzyczna strona internetowa wydarzenia: https://english.swps.pl/we-the-university/our-news-and-events/conferences-and-seminars/34260-congress-on-prisoners-of-war-memorial-sites-heritage-and-strategies-for-the-future.

Zadanie, realizowane w ramach projektu, sfinansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy – inwestycja A2.5.1. „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”, oraz Samorządu Województwa Opolskiego.

wstecz