Konferencja z udziałem członków zespołu projektu „Nauka dla społeczeństwa…”

Wczoraj zakończyła się dwudniowa konferencja „Archeologia wobec materialnych śladów współczesności” zorganizowana przez Komisję Archeologiczną i Oddział Państwowej Akademii Nauk w Poznaniu. Udział w niej wzięła część zespołu badawczego projektu „Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach”, w tym przedstawiciele Muzeum.

Drugiego dnia poznańskiej konferencji dr Anna Czerner (Dział Naukowy) zaprezentowała wystąpienie pt. „Nie taki zwykły las. Edukacyjny potencjał Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach, a mgr Elżbieta Góra (Dział Zbiorów i Konserwacji) – „Barbarzyńca w ogrodzie? Eksploratorzy w Miejscu pamięci Narodowej w Łambinowicach”. Podczas konferencji aktywni też byli inni naukowcy związani z projektem Muzeum „Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach”: profesor UAM Michał Pawleta, dr Dawid Kobiałka, mgr Kamil Karski oraz Daniel Nita.

Wystąpienia na poznańskiej konferencji były okazją do prezentacji najnowszych wyników prac projektowych i ważnym elementem naszego projektu, ale nie jedynym, realizowanym w ostatnim miesiącu. W październiku odbył się bowiem wykład na temat prac terenowych oraz inwentaryzacje terenowe stanu zachowania materialnych pozostałości po obozach Lamsdorf. Przedmiotem dokumentacji były relikty po Stalagu VIII B (344), które w szczątkowej formie przetrwały w lokalnym krajobrazie do dziś. Równolegle wykonywano kolejne zdjęcia lotnicze w celu rejestracji m.in. wyróżników roślinnych, mogących świadczyć o śladach przeszłości w ziemi, a także zrealizowano badania etnograficzne. Została również wykonana kolejna tura badań powierzchniowych przy pomocy wykrywaczy metali, w których uczestniczyło Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Triskelion. W trakcie prospekcji zabezpieczono ponad 50 artefaktów.

Warto dodać, że wczoraj swą premierę na Facebooku miał pierwszy z filmów dokumentujących realizację projektu. Prezentuje on przebieg prac archeologicznych z sierpnia br.

 

wstecz