Aktualności
Kolejny artefakt dołącza do zbiorów rękodzieła CMJW
Na początku grudnia tego roku Muzeum otrzymało dar w postaci wykonanej w obozie jenieckim szkatułki. Zawdzięcza go Grażynie Karolak, wnuczce Marii Lec, która otrzymała przedmiot jako wyraz wdzięczności od jeńca radzieckiego przetrzymywanego w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego w czasie II wojny światowej.
Szkatułka została starannie wykonana z papieru, którym wyścielono wnętrze, oraz kawałków drutu i sznurka, dzięki którym z kolei całość wieńczy ruchome wieczko. Pocztówka wetknięta weń to już powojenne dzieło małoletniej wnuczki właścicielki. Historia przedmiotu stanowi świadectwo ludzkiej, bezinteresownej życzliwości, bowiem jest dziełem rąk jeńca, który w ten sposób pragnął podziękować swojej dobrodziejce za podarowaną mu żywność. To także dowód odwagi Marii Lec, gdyż w czasie okupacji niemieckiej kontakty cywilów z jeńcami były surowo zakazane i sankcjonowane nawet karą śmierci.
O samym twórcy szkatułki wiemy bardzo niewiele. Wiadomo jedynie, że był jeńcem jednego ze stalagów lub komand roboczych rozrzuconych wokół Piotrkowa Trybunalskiego. Co ciekawe, podobny co do formy i funkcji artefakt, otrzymaliśmy już w 2021 r. Darowana nam wtedy szkatułka również należy do obozowego rękodzieła wytworzonego przez jeńców radzieckich i trafiła do rąk właścicielki (Wandy Pylińskiej) w identyczny sposób – w podzięce za dostarczaną potajemnie żywność.
Szkatułka, która wzbogaciła nasze zbiory. Pani Grażyno, dziękujemy!
Fot. P. Jędorowicz/CMJW.