Jenieckie pamiątki po oficerze i pedagogu

W końcu ubiegłego tygodnia, 14 października nasze Muzeum w Łambinowicach odwiedził Stanisław Ejsmont, wnuk por. Czesława Sikorskiego, wraz z żoną. Celem wizyty, do której przyczynił się dr Dawid Kobiałka, było przekazanie jenieckich pamiątek dziadka.

Porucznik Czesław Sikorski był nauczycielem historii i geografii, piastował także stanowiska kierownika szkół. Walcząc w szeregach Tucholskiego Batalionu Obrony Narodowej w 1939 r. trafił do niewoli niemieckiej (nr: 443/X A) i był przetrzymywany m.in. w oflagach X A Itzehoe oraz VI B Dössel.

Kolekcja jenieckich pamiątek jest związana głównie z działalnością nauczycielską por. Czesława Sikorskiego, który w niewoli pracował m.in. w Oficerskim Kole Nauczycielskim w Oflagu VI B Dössel i ukończył tam Wyższy Kurs Nauczycielski. Do zbiorów Muzeum trafiły: notatnik z zapiskami, zawierającymi m.in. relację z walk Tucholskiego Batalionu Obrony Narodowej, opis pierwszych tygodni niewoli, a także kompletna lista ofiar alianckiego bombardowania Oflagu VI B Dössel we wrześniu 1944 r., ponadto dziewięć zeszytów z notatkami z pedagogiki (niektóre z nich nadal aktualne!), geografii oraz historii (które, jak z rozmowy z Darczyńcą wynika, po wojnie były wykorzystywane w pracy nauczycielskiej); legitymacje oraz powojenne dokumenty związane z pobytem na terytorium Niemiec, a także powrotem do Polski jesienią 1945 r.

Serdecznie dziękujemy za dar!

 

Dwie strony...
Darczyńca, pan...
Zaświadczenie...
Darczyńca, pan...
wstecz