Lwowski baciar w Opolu. Wspomnienia o Wiesławie Malickim - spotkanie z cyklu "Twarze Opola"

28 maja (wtorek) o godz. 18.00 zapraszamy do opolskiej siedziby muzeum na spotkanie pt. Lwowski baciar w Opolu. Wspomnienia o Wiesławie Malickim, odbywające się w ramach cyklu kulturalnego pt. "Twarze Opola". Spotkanie poprowadzi Teresa Nietyksza. Przedsięwzięcie organizujemy we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Wiesław Malicki (1935-2011), poeta, dziennikarz i tłumacz literatury rosyjskiej, dla wielu był przede wszystkim mistrzem drobnych form literackich. Jego aforyzmy: Uderz w stół, a stereotyp ożyje, czy Przegrać po to, aby inni wygrali, to czasem więcej niż wygrać funkcjonują w publicznym obiegu, uderzając celnością wypowiedzi. Twórczość W. Malickiego nie ogranicza się wyłącznie do aforystyki, chociaż to właśnie te jego utwory cieszyły się dużym uznaniem i doczekały wielu przekładów na obce języki. Ten lwowianin, absolwent Studium Nauczycielskiego w Krakowie, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, Podyplomowego Studium Dziennikarskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i wreszcie doktor nauk humanistycznych, jest autorem sześciu tomików wierszy, a także opowiadań i sztuk teatralnych. Przez wiele lat był prezesem opolskiego Nauczycielskiego Klubu Literackiego i członkiem Zarządu Opolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Za swoje dokonania otrzymał szereg odznaczeń i nagród, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego.

Z Muzeum łączył go bardzo konkretny związek. W latach 1989-1992 pracował w Dziale Naukowo-Badawczym, zajmując się działalnością oświatową polskich jeńców wojennych w niewoli Wehrmachtu. Efekty swojej pracy badawczej upowszechniał na łamach "Łambinowickiego Rocznika Muzealnego", w którego tworzeniu uczestniczył również w latach 1989-1991 jako sekretarz Komitetu Redakcyjnego. Od roku 1995 zasiadał też w gronie jurorów Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej "Nie traćmy pamięci". Jego utwory poświęcone historii Lamsdorf/Łambinowic zostały opublikowane w wydawnictwie Muzeum pt. "Przeciwko przemocy".

Spotkanie odbywa się w ramach nowego cyklu kulturalnego, organizowanego w Muzeum pt. "Twarze Opola". Jego ideą jest prezentacja sylwetek wybitnych Opolan, ludzi kultury, sztuki i nauki, którzy poprzez swoją działalność związani byli lub są z miastem i naszym Muzeum. Następne spotkanie: 26 czerwca.

Projekt został dofinansowany z budżetu województwa opolskiego.

wstecz