Efekty intensywnych prac digitalizacyjnych

Cyfrowa baza danych polskich jeńców wojennych została w minionym półroczu powiększona o blisko 17 tys. rekordów. Przypominamy, że powstaje ona na podstawie oryginalnych dokumentów, tzw. list transportowych, wytwarzanych w niemieckich obozach jenieckich w latach II wojny światowej i następnie przekazywanych do Biura Informacyjnego Wehrmachtu ds. Strat i Jeńców Wojennych (Wehrmachtauskunftstelle für Kriegerverluste und Kriegsgefangene). Współcześnie listy te tworzą jeden z najcenniejszych zespołów archiwalnych w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych. Najnowsze wpisy dotyczą żołnierzy polskich, którzy jesienią 1939 r. dostali się do niewoli niemieckiej i byli przetrzymywani w stalagach XIII A Nürnberg i XVII A Kaisersteinbruch.

Baza stanowi cyfrowy odpowiednik tradycyjnej, papierowej dokumentacji muzealnej, służąc jednocześnie nowoczesnemu – a więc szybkiemu i wszechstronnemu – przetwarzaniu zgromadzonych informacji. Wykorzystywana jest przede wszystkim do przeprowadzania licznych kwerend wpływających do Muzeum, zarówno od osób prywatnych, jak i instytucji czy stowarzyszeń. Tylko od początku bieżącego roku otrzymaliśmy aż 350 takich próśb o informację. 

Obecnie muzealna baza danych liczy już 446 tys. rekordów, co stanowi ok. 75% zasobu wspomnianego powyżej zespołu archiwalnego. W latach 2007–2011 ponad 156 tys. rekordów zostało przekazanych do ogólnopolskiej bazy danych tworzonej w ramach programu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”. Więcej na temat programu na stronie: https://www.straty.pl/pl/program-dokumentacyjny

 

wstecz