
Aktualności
„Bielice – mój drugi dom”. Relacja ze spotkania
Wczoraj, 9 listopada, ksiądz Bronisław Dołhań, bohater listopadowej odsłony „Łambinowickich Spotkań Muzealnych”, mówił o mikrohistorii, która stała się jego udziałem, czyli o okresie, gdy był proboszczem parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bielicach. W jego wystąpieniu nie zabrakło jednak również informacji dotyczących dzieciństwa, dorastania i emerytury, na którą duchowny przeszedł 11 lat temu.
Księdza Dołhania oraz licznie zebranych uczestników spotkania przywitała dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora Muzeum, rozmowę z byłym proboszczem Bielic prowadził natomiast Michał Jakubik z Działu Edukacji i Wystaw. Wprowadzeniem były informacje o przed- i powojennej rzeczywistości polskich rodzin na Wschodzie oraz drogi na Zachód w 1946 r., od Samboru nad Dniestrem do wsi Równe koło Głubczyc. W centrum uwagi znalazły się jednak wydarzenia z lat 1969–2011, a więc z życia księdza we wsi Bielice – miejscowości, która łączy ludzi przybyłych z Kresów Wschodnich i tych, którzy osiedlili się tam wcześniej. Nie zabrakło więc przypomnienia dokonań proboszcza, który w czasie swej ponad czterdziestoletniej posługi dał się poznać jako sprawny i energiczny organizator, troszczący się zarówno o kościoły w Bielicach oraz Malerzowicach Wielkich i ich otoczenie, jak i angażujący się w pracę na rzecz lokalnej społeczności. Już na emeryturze ksiądz poświęcił się historii lokalnej, czego efektem są cztery książki nt. dziejów Bielic i Malerzowic Wielkich, także zaprezentowane podczas spotkania.
Tradycyjnie wydarzenie zakończyła dyskusja. Niektórzy zadawali księdzu pytania dotyczące historii miejscowości z pobliża Łambinowic, inni, jak poseł na Sejm RP Rajmund Miller wyrazili uznanie dla działalności społecznej księdza, będącego wiceprezesem Koła Bielickiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.