Akcja społeczno-artystyczna „Tu byli” – relacja

Tegoroczna akcja „Tu byli” odbyła się po raz drugi. Teraz jako jedno z zadań w projekcie pn. „Pogłosy 1944. Z Warszawy do Lamsdorf”. Jej celem jest popularyzacja wiedzy na temat okoliczności transportów powstańców warszawskich z Ożarowa do Lamsdorf, a także niebanalne upamiętnienie uczestników ówczesnych wydarzeń, którzy z walczących w stolicy żołnierzy stali się jeńcami Wehrmachtu.

Na działania prowadzone w dniach 8–9 października br. na stacjach kolejowych i w pociągach regionalnych, składał się happening w wykonaniu aktorów opolskiego Teatru Ekostudio oraz kampania informacyjna, w której wiodącą rolę odgrywali edukatorzy muzealni. Idea przedsięwzięcia została wypracowana w naszej instytucji dwa lata temu i jej pierwsza realizacja okazała się na tyle udana, że postanowiliśmy do pomysłu cyklicznie – w miarę możliwości organizacyjnych – powracać.

Akcję organizowaliśmy we współpracy z Opolskim Zakładem POLREGIO S.A. Jej adresatami były osoby podróżujące pociągami POLREGIO na trasie Opole-Łambinowice-Opole oraz – i tu nowość – oczekujące na pociągi na peronach stacji: Opole Główne, Tułowice, Łambinowice. Wybór tych miejscowości nie jest przypadkowy – to dokładnie ta sama trasa kolejowa, którą w październiku 1944 r. zdążały do Lamsdorf nadzorowane przez Wehrmacht transporty w pojmanymi do niewoli powstańcami warszawskimi.

W realizacji przedsięwzięcia postawiono na oszczędność środków wyrazu – ubrani w jednolite, czarne stroje aktorzy wykorzystywali tylko dwa atrybuty-symbole: powstańcze, biało-czerwone opaski oraz rozdawane pasażerom jabłka, które nawiązywały do powstańczych wspomnień jednej z uczestniczek powstania i jeńca Stalagu 344 Lamsdorf – Barbary Lewandowskiej, „Wirty”. Ostatecznie w ramach akcji rozdano 80 kg jabłek oraz ponad 500 ulotek. W opolskich pociągach POLREGIO (kursujących na różnych liniach) umieszczono 100 plakatów. Duże zainteresowanie happeningiem wykazały regionalne media – na dworcu w Opolu pojawili się dziennikarze: Radia Opole, TVP3, Radia Doxa i TV Ekovision.

Działanie, realizowane w ramach projektu „Pogłosy 1944. Z Warszawy do Lamsdorf”, sfinansowano ze środków Krajowego Planu Odbudowy – inwestycja A2.5.1. „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.

"Tu byli" -...
"Tu byli" -...
"Tu byli" -...
"Tu byli" -...
"Tu byli" -...
"Tu byli" -...
"Tu byli" -...
"Tu byli" -...
"Tu byli" -...
wstecz