
Aktualności
80. Rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf – relacja
Czas podsumować uroczystości, które mieliśmy zaszczyt wraz z Gminą Łambinowice organizować wczoraj, 17 marca br., w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Obchody 80 rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf odbyły się przy Pomniku Martyrologii Jeńców Wojennych, gdzie spotkaliśmy się w gronie: kombatantów, rodzin byłych jeńców, przedstawicieli placówek dyplomatycznych i władz samorządowych, duchownych, wojska i innych służb mundurowych, delegatów instytucji kultury i stowarzyszeń, lokalnej społeczności oraz młodzieży.
Fakt, że to już 80. rocznica, z pewnością spowodował, iż obchody rocznicowe spotkały się z dużym zainteresowaniem różnych środowisk. Tuż przed samą uroczystością był jeszcze czas dla dziennikarzy, którzy przeprowadzili krótkie wywiady z dyrekcją Muzeum oraz potomkami byłych jeńców. Właściwa część obchodów rozpoczęła się od polskiego hymnu państwowego w wykonaniu orkiestry wojskowej oraz powitalnego wystąpienia dyrektor Muzeum, dr Violetty Rezler-Wasielewskiej. Następnie głos zabrał Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego, po czym przed mikrofonem stanęli przedstawiciele rodzin byłych jeńców Lamsdorf, reprezentowani przez: Gabrielę Kuchnę (wspomnienie o stryju Janie Kuchnie) z Polski, Elisabeth Sweeny (wspomnienie o ojcu Thomasie Hutchinsonie) ze Szkocji oraz Serbkę Mirę Pestalić (wspomnienie o ojcu Joco Radišiću), która przed uroczystościami spotkała się dodatkowo w Muzeum z nyską młodzieżą.
Program dalszej części wydarzenia wypełniły gesty o wymowie symbolicznej: modlitwa, którą odmówili prawosławny arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy, biskup Diecezji Opolskiej Kościoła Rzymsko-Katolickiego, Andrzej Czaja, ks. ppłk Sławomir Fonfara z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Brzegu oraz Marek Marossanyi reprezentujący Gminę Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu i dr Marek Moroń z Muzułmańskiego Stowarzyszenia Religijnego w Polsce, następnie apel pamięci oraz salwa honorowa. Ważną formą upamiętniania jeńców Stalagu 344 Lamsdorf stało się finalne złożenie wiązanek oraz zniczy przed Pomnikiem. Ostatnim akordem był zaś utwór „Śpij kolego”.
Wczoraj w Łambinowicach gościliśmy m.in.: kombatantów, w tym Helenę Kamerską, uczestniczkę powstania warszawskiego, która była z nami mimo ukończenia w tym roku zaszczytnych stu lat, ponadto wicewojewodę opolskiego Sławomira Grądzika, dyrektor Departamentu Kultury i Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego Agnieszką Kamińską, a także przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dr. Marcina Komosę, zastępcę dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN oraz Katarzynę Leciejewską z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Znaczenie rocznicowych obchodów mocno podkreśliła obecność dyplomatów wraz z przedstawicielami wojsk reprezentujących: Kanadę, Niemcy, Rumunię, Serbię, Słowację, Wielką Brytanię, Włochy oraz Ukrainę.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom rocznicowych uroczystości za towarzyszenie nam w tym ważnym dniu!