80. Rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf – relacja 

Czas podsumować uroczystości, które mieliśmy zaszczyt wraz z Gminą Łambinowice organizować wczoraj, 17 marca br., w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Obchody 80 rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf odbyły się przy Pomniku Martyrologii Jeńców Wojennych, gdzie spotkaliśmy się w gronie: kombatantów, rodzin byłych jeńców, przedstawicieli placówek dyplomatycznych i władz samorządowych, duchownych, wojska i innych służb mundurowych, delegatów instytucji kultury i stowarzyszeń, lokalnej społeczności oraz młodzieży.  

Fakt, że to już 80. rocznica, z pewnością spowodował, iż obchody rocznicowe spotkały się z dużym zainteresowaniem różnych środowisk. Tuż przed samą uroczystością był jeszcze czas dla dziennikarzy, którzy przeprowadzili krótkie wywiady z dyrekcją Muzeum oraz potomkami byłych jeńców. Właściwa część obchodów rozpoczęła się od polskiego hymnu państwowego w wykonaniu orkiestry wojskowej oraz powitalnego wystąpienia dyrektor Muzeum, dr Violetty Rezler-Wasielewskiej. Następnie głos zabrał Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego, po czym przed mikrofonem stanęli przedstawiciele rodzin byłych jeńców Lamsdorf, reprezentowani przez: Gabrielę Kuchnę (wspomnienie o stryju Janie Kuchnie) z Polski, Elisabeth Sweeny (wspomnienie o ojcu Thomasie Hutchinsonie) ze Szkocji oraz Serbkę Mirę Pestalić (wspomnienie o ojcu Joco Radišiću), która przed uroczystościami spotkała się dodatkowo w Muzeum z nyską młodzieżą. 

Program dalszej części wydarzenia wypełniły gesty o wymowie symbolicznej: modlitwa, którą odmówili prawosławny arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy, biskup Diecezji Opolskiej Kościoła Rzymsko-Katolickiego, Andrzej Czaja, ks. ppłk Sławomir Fonfara z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Brzegu oraz Marek Marossanyi reprezentujący Gminę Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu i dr Marek Moroń z Muzułmańskiego Stowarzyszenia Religijnego w Polsce, następnie apel pamięci oraz salwa honorowa. Ważną formą upamiętniania jeńców Stalagu 344 Lamsdorf stało się finalne złożenie wiązanek oraz zniczy przed Pomnikiem. Ostatnim akordem był zaś utwór „Śpij kolego”. 

Wczoraj w Łambinowicach gościliśmy m.in.: kombatantów, w tym Helenę Kamerską, uczestniczkę powstania warszawskiego, która była z nami mimo ukończenia w tym roku zaszczytnych stu lat, ponadto wicewojewodę opolskiego Sławomira Grądzika, dyrektor Departamentu Kultury i Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego Agnieszką Kamińską, a także przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dr. Marcina Komosę, zastępcę dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN oraz Katarzynę Leciejewską z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Znaczenie rocznicowych obchodów mocno podkreśliła obecność dyplomatów wraz z przedstawicielami wojsk reprezentujących: Kanadę, Niemcy, Rumunię, Serbię, Słowację, Wielką Brytanię, Włochy oraz Ukrainę. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom rocznicowych uroczystości za towarzyszenie nam w tym ważnym dniu! 

Doktor Violetta...
Uczestnicy...
Doktor Marcin...
Uczestnicy...
Żołnierze 91....
Rodziny byłych...
Doktor Anna...
Zbigniew Kubalańca,...
Uczestnicy...
Andrzej Czaja,...
Mira Pestalić,...
Doktor Marek Moroń...
Asysta honorowa 91....
Kombatanci podczas...
Elisabeth Sweeny,...
Kombatanci podczas...
Sławomir Gradzik,...
Zbigniew Kubalańca,...
Duchowni podczas...
Martin Cimerman,...
Irena Pordzik,...
Przedstawiciele...
Doktor Violetta...
Kanadyjski żołnierz...
Waża Tordija, syn...
Przedstawiciele...
Orkiestra...
Uroczystość 80....
wstecz